Rs 5 Drop 2019 Issue 100 coin Seal Pouch Hyderabad Issue Very Rare and Unique and Rare
Original price was: ₹1,917.84.₹1,439.10Current price is: ₹1,439.10. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
- Rs 5 Drop 2019 Issue 100 coin Seal Pouch Hyderabad Issue Very Rare and Unique
🟢 Rare Rs 5 Drop 2019 Issue
🟢 Commemorates 75th Year of Independence
🟢 Sealed in a unique pouch
🟢 Historical and collectible value
🟢 Limited availability
🟢 Ideal for passionate collectors
Features
| Issuer | INDIA |
|---|---|
| Period | REPUBLIC |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 2019-2023 |
| Value | 5 Rupees |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Fss |
| Weight | 8.65 g |
| Diameter | 27 mm |
| Thickness | 2.15 mm |
| Shape | Dodecagonal (12-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number |
ObverseAshoka Pillar Lion Capitol Lettering: Translation: Truth alone triumphs ReverseThe face of the coin shall bear denominational value in the international numerals. The Rupee symbol is shown above the denominational value. The design is a celebration of 75th Year of Independence. Lettering: EdgeSmooth |
Indulge in the rare and unique beauty of the Rs 5 Drop 2019 Issue 100 coin Seal Pouch Hyderabad Issue. Issued by India during the Republic period, this standard circulation coin holds a denomination of 5 Rupees and boasts a dodecagonal shape with a milled technique. Featuring the iconic Ashoka Pillar Lion Capitol on the obverse and a special design commemorating the 75th Year of Independence on the reverse, this coin is a true collector’s gem. Weighing 8.65g and measuring 27mm in diameter, its smooth edge adds to its allure. This piece comes sealed in a pouch, enhancing its preservation and value. With its historical significance and limited availability, this coin is a prized addition for numismatists and enthusiasts alike.
| Weight | 400 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
| Denomination | |
| Condition | |
| Metal | |
| Mint | |
| Signature |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Modern Commemorative Token 400 Year Celebration Hyderabad Mint Queen Bhagamati Bronze
World Note
Laos 100 Kip features workers and electrical power towers World Banknote UNC Unique and rare
Notes (DELETING SOON)
Re 1 India Banknote L K Jha Issue AUNC Issue 1957 D Inset Very Rare and Unique












Reviews
There are no reviews yet.