( 00007 FANCY NUMBER ) Russia – Civil war issues › Don 1000 Roubles 1919 Rostov Very Rare UNC Note #B2
Original price was: ₹5,850.00.₹2,925.00Current price is: ₹2,925.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Don Republic (Russia – Civil war issues) |
|---|---|
| Type | Local banknotes |
| Year | 1919 |
| Value | 1000 Roubles |
| Currency | Rouble (1917-1924) |
| Composition | Paper |
| Size | 195 × 110 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 1919 |
| Demonetized | 1922 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Re 1 RBI Seal 100 Coin Pouch 2017 Mumbai Mint Top Luster Diamond Mark Definitive Issue
Coins (DELETING SOON)
Rs 50 Latest issue Tiger Project UNC COIN 2023 Issue Limited Series Latest Hyderabad Mint













Reviews
There are no reviews yet.