United Kingdom 1945 (George VI War) Medal #AA-35
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,287.00.₹637.00Current price is: ₹637.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Second World War
| Location | United Kingdom |
|---|---|
| King | George VI (1936-1952) |
| Type | Award medals › Military awards |
| Year | 1945 |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 32.3 g |
| Diameter | 36 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round (The non-swivelling straight bar suspender is attached to the medal with a single-toe claw mount) |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Rs 250 Raja Ram Mohan Roy UNC Folder Set Issued by Kolkata Mint
Coins (DELETING SOON)












Reviews
There are no reviews yet.