-50%
1 Rupee Mahatma Gandhi (1869-1948) Rare Commemorative UNC Coin#Z-177
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹858.00.₹429.00Current price is: ₹429.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Centennial – Birth of Mahatma Gandhi
Description
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1969 |
| Value | 1 Rupee (1 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Nickel |
| Weight | 10 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-75%
Original price was: ₹2,132.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-65%
Original price was: ₹2,132.00.₹746.20Current price is: ₹746.20. only.
-55%
Original price was: ₹2,132.00.₹959.40Current price is: ₹959.40. only.
-90%
Original price was: ₹5,330.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.












Reviews
There are no reviews yet.