-39%
India 50 Rupees 1975 Women’s Year Commemorative issue Rare Silver big size Coin #5353
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹7,462.00.₹4,583.80Current price is: ₹4,583.80. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
FAO – Women’s Year
Description
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1975 |
| Value | 50 Rupees (50 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Silver (.500) |
| Weight | 34.7 g |
| Diameter | 44 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-80%
Original price was: ₹2,132.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-25%
Original price was: ₹2,132.00.₹1,599.00Current price is: ₹1,599.00. only.
-55%
Original price was: ₹2,132.00.₹959.40Current price is: ₹959.40. only.












Reviews
There are no reviews yet.