-52%
Indian princely states › Baroda, 1 Paisa (1884-1893) – Sayaji Rao III Rare Coin # D -25
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹429.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Princely state of Baroda (Indian princely states) |
|---|---|
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1941-1950 (1884-1893) |
| Calendar | Vikram Samvat |
| Value | 1 Paisa (1⁄64) |
| Currency | Rupee |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.7 g |
| Diameter | 24.65 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Shape | Round |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-90%
Original price was: ₹2,132.00.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.
-78%
Coins (DELETING SOON)
5 Rupee PCM Prasanta Chandra Mahalanobis Kolkata Mint Seal Pouch Kolkata Mint Unique and Rare
Original price was: ₹15,990.00.₹3,517.80Current price is: ₹3,517.80. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.




![Jaipur, Princely state of ½ Paisa 1943 - George VI [Man Singh II] Rare Coin #L-406](https://coinbazzar.com/wp-content/uploads/2023/12/31-13-250x250.jpeg?crop=1)








Reviews
There are no reviews yet.