Princely state of (Bikanir) ½ Pice 1894 Victoria Rare Coin#Z-170
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,968.00.₹984.00Current price is: ₹984.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Crowned bust left
| Issuer | Princely state of Bikanir (Indian princely states) |
|---|---|
| Empress | British India › Victoria (1876-1901) |
| Maharaja | Ganga Singh (1887-1943) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1894 |
| Value | ½ Paisa (1⁄128) |
| Currency | Rupee |
| Composition | Copper |
| Diameter | 21 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
111111 -1000000
Ancient Coins
Shri Krishna and Mata Yashodha 60 Grams Silver Ultra Unique and Rare Micro Finish Coin














Reviews
There are no reviews yet.