-30%
New
America 1 Cent 1836 (“Liberty Head/Braided Hair Cent”) Rare Coin#AA-79
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹3,240.00.₹2,280.00Current price is: ₹2,280.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Portrait of Liberty facing left, date below, 13 stars surrounding around the rim
Description
| Issuer | United States |
|---|---|
| Period | Federal republic (1776-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1836-1857 |
| Value | 1 Cent 0.01 USD = INR 0.93 |
| Currency | Dollar (1785-date) |
| Composition | Copper |
| Weight | 10.89 g |
| Diameter | 27.5 mm |
| Thickness | 2.39 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-67%
111111 -1000000
Original price was: ₹14,760.00.₹4,920.00Current price is: ₹4,920.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.