-30%
ANGOLA 20 KWANZAS COIN GEM UNC CONDITION COIN
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹373.10Current price is: ₹373.10. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Angola |
|---|---|
| Period | Republic (1992-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2014 |
| Value | 20 Kwanzas 20 AOA = INR 1.92 |
| Currency | Second kwanza (1999-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel plated steel centre in brass plated steel ring |
| Weight | 11.64 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 2.56 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Description
| Issuer | Angola |
|---|---|
| Period | Republic (1992-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2014 |
| Value | 20 Kwanzas 20 AOA = INR 1.92 |
| Currency | Second kwanza (1999-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel plated steel centre in brass plated steel ring |
| Weight | 11.64 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 2.56 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 00 × 00 × 00 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-50%
Original price was: ₹1,066.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-67%
Original price was: ₹1,599.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.













Reviews
There are no reviews yet.