-46%
Arab Emirates 1 Dirham 2018 (Year of Zayed) Rare Commemorative Coin#X-60
Original price was: ₹760.50.₹409.50Current price is: ₹409.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Year of Zayed
Description
| Issuer | United Arab Emirates |
|---|---|
| President | Khalifa bin Zayed Al Nahyan (2004-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2018 |
| Value | 1 Dirham 1 AED = INR 26 |
| Currency | Dirham (1973-date) |
| Composition | Nickel plated steel |
| Weight | 6.10 g |
| Diameter | 24 mm |
| Thickness | 1.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
World Note
Yugoslavia World Banknote Series 1000 Dinara Banknote 1991 Issue P110 UNC Unique and Rare
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-30%
Original price was: ₹959.40.₹671.58Current price is: ₹671.58. only.













Reviews
There are no reviews yet.