Australia 2 Dollars 2005 – Elizabeth II 4th Portrait lowest price coin #D-72
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
2 Dollars 2005- Elizabeth II 4th Portrait lowest price coin
🏷️ Highly Collectible Australia 2 Dollars Coin
💰 Unique Composition: Aluminium Bronze
🚀 Limited Circulation Period: 1999-2019
⭐ Cataloged Number: N#5213
✅ Historical and Numismatic Value
| Issuer | Australia |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1999-2019 |
| Value | 2 Dollars 2 AUD = INR 111 |
| Currency | Dollar (1966-date) |
| Composition | Aluminium bronze (92% Copper, 6% Aluminium, 2% Nickel) |
| Weight | 6.6 g |
| Diameter | 20.5 mm |
| Thickness | 3.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 5213 |
| References | KM# 406, Schön# 422 |
Own a piece of Australian numismatic history with the Australia 2 Dollars 2005 coin featuring the 4th portrait of Queen Elizabeth II. Issued as a standard circulation coin from 1999 to 2019, this 2 Dollar coin holds a special composition of aluminium bronze (92% Copper, 6% Aluminium, 2% Nickel), weighing 6.6g and measuring 20.5mm in diameter. With a milled technique and round shape, this coin boasts a medal alignment and is cataloged under N#5213. The coin’s references include KM#406 and Schön#422. This collectible item holds both monetary and historical value, making it a coveted piece for numismatists and collectors alike. Its unique composition, design, and limited circulation period add to its allure, making it a valuable addition to any collection.
| Weight | 500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Indonesia 1,000 Rupiah from 2016 and features Tjut Meutia World Banknote UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
10 Gram 999 Pure Copper Chandrayan India Government Mint Hyderabad Edition Unique and Rare












Reviews
There are no reviews yet.