Australia 50 Cents 2008 – Elizabeth II Big Size Old Coin #N-346
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹787.20.₹196.80Current price is: ₹196.80. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
LOWEST PRICE
| Issuer | Australia |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1999-2019 |
| Value | 50 Cents 0.50 AUD = INR 29 |
| Currency | Dollar (1966-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 15.55 g |
| Diameter | 31.51 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Dodecagonal (12-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
10 Gram 999 Pure Copper 120 Years Coin India Government Mint Hyderabad Edition Unique and Rare
Notes (DELETING SOON)
A 5 Re 1 India Banknote H M Patel Issue UNC Issue 1951 Plain Inset Very Rare and Unique
Coins (DELETING SOON)
Radhe Radhe Extremely Rare Unc Set 500 Th Aniversary of Shri Krishna chaitanya Mahaprabhu ji set















Reviews
There are no reviews yet.