-87%
Austria 500 Schilling 1981 {Anton Wildgans} Commemorative issue rare Silver(Weight 24 g) Coin #5757
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹74,620.00.₹9,594.00Current price is: ₹9,594.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
100th Birthday of Anton Wildgans
Description
| Issuer | Austria |
|---|---|
| Period | Second Republic (1945-date) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1981 |
| Value | 500 Schilling (500 ATS) |
| Currency | Second Schilling (1945-2001) |
| Composition | Silver (.640) (Copper .360) |
| Weight | 24 g |
| Diameter | 38 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 28 February 2002 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-7%
British India Coins
Original price was: ₹4,797.00.₹4,477.20Current price is: ₹4,477.20. only.
-86%
Original price was: ₹5,330.00.₹746.20Current price is: ₹746.20. only.
-7%
Original price was: ₹15,990.00.₹14,924.00Current price is: ₹14,924.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.













Reviews
There are no reviews yet.