Belgium 20 Francs – Baudouin I Rare Coin #N-390
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹492.00.₹96.00Current price is: ₹96.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Belgium |
|---|---|
| King | Baudouin I (1951-1993) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1980-1993 |
| Value | 20 Francs (20 BEF) |
| Currency | Franc (1832-2001) |
| Composition | Nickel brass (92% copper, 6% nickel, 2% aluminium) |
| Weight | 8.5 g |
| Diameter | 25.65 mm |
| Thickness | 2.27 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Variable alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Republic India Notes
World Note
Pakistan 75 Rupees Banknote 2022 ND P56a 2 UNC Commemorative 75 Years of Independence (1947-2022)














Reviews
There are no reviews yet.