Canada 2 Dollars 2008 – Elizabeth II Quebec City Bimetallic Rare Coin #Z-149
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹273.00Current price is: ₹273.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
400th Anniversary of Quebec City
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2008 |
| Value | 2 Dollars 2 CAD = INR 133 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Bimetallic: aluminium bronze centre in nickel ring |
| Weight | 7.3 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Rs 100 3 COIN ILO World of Work Commemorative PROOF 3 Coin set Issued IN 1994 Unique and Rare













Reviews
There are no reviews yet.