-49%
Canada 2 Dollars 2015 – Elizabeth II Remembrance Bimetallic Rare Coin #Z-150
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹273.00Current price is: ₹273.00. only.
In stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
100th Anniversary of “In Flanders Fields” Poem
Description
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2015 |
| Value | 2 Dollars 2 CAD = INR 133 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Bimetallic: brass plated aluminium bronze centre in nickel plated steel ring |
| Weight | 6.92 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-26%
Original price was: ₹39,000.00.₹39,000.00Current price is: ₹39,000.00. only.
-80%
Original price was: ₹2,132.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.
-94%
Original price was: ₹2,132.00.₹130.00Current price is: ₹130.00. only.
-26%
Original price was: ₹717,600.00.₹717,600.00Current price is: ₹717,600.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.