[cbz_watch_video]
-88%
Canada 5 Dollars 1975 – Elizabeth II Swimming ; SILVER PROOF Commemorative issue Rare Coin WITH CAPSOOL #4747
SELLER COUPON : --
[coupon_applicable_on_product]
Original price was: ₹106,600.00.₹13,325.00Current price is: ₹13,325.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1975 |
| Value | 5 Dollars 5 CAD = INR 314 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Silver (.925) |
| Weight | 24.3 g |
| Diameter | 38 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-50%
Original price was: ₹1,066.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-75%
Original price was: ₹2,132.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.