Colombia 1000 Pesos 2016 Rare Bimetallic Coin #D-171
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹492.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Country name over value, and date below.
Latent image at the center with the initials “BRC” or “MIL”, depending on the angle of view.
Microtext at the bottom of the coin translates “Take care of the water”, repeated consecutively, alternatingly upright and inverted.
| Issuer | Colombia |
|---|---|
| Period | Republic (1886-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2012-2024 |
| Value | 1000 Pesos 1000 COP = INR 24 |
| Currency | Peso decimalized (1847-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel brass centre in aluminium bronze ring |
| Weight | 9.95 g |
| Diameter | 26.7 mm |
| Thickness | 2.7 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Malawi 100 Kwacha from 2013 features James Frederick Sangala World Banknote UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
Rs 10 International Day of Yoga100 Coin RBI SEAL Packet Republic India Commemorative Issue Mumbai














Reviews
There are no reviews yet.