-90%
Cook Islands 2 Dollars 1997 – Elizabeth II 1936-Queen Mother and Children Commemorative issue Silver Proof Rare Coin WITH CAPSOOL #5252
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹83,968.00.₹8,396.80Current price is: ₹8,396.80. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
The Queen Mother
Description
| Issuer | Cook Islands |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1997 |
| Value | 2 Dollars 2 NZD = INR 100 |
| Currency | Dollar (1972-date) |
| Composition | Silver (.999) |
| Weight | 15.84 g |
| Diameter | 27.5 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-67%
Original price was: ₹1,574.40.₹524.80Current price is: ₹524.80. only.
-14%
Original price was: ₹36,736.00.₹31,488.00Current price is: ₹31,488.00. only.
-70%
Original price was: ₹1,049.60.₹314.88Current price is: ₹314.88. only.
-85%
World Note
Original price was: ₹2,099.20.₹314.88Current price is: ₹314.88. only.

















Reviews
There are no reviews yet.