-58%
France 50 Centimes 1922 (Chambers of Commerce) Rare Coin#Z-36
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹600.00.₹252.00Current price is: ₹252.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Mercury, the god of commerce (god of abundance and commercial success) with the date below
Description
| Issuer | France |
|---|---|
| Period | Third Republic (1870-1940) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1920-1929 |
| Value | 50 Centimes (0.50) |
| Currency | Franc (1795-1959) |
| Composition | Copper-aluminium |
| Weight | 2.08 g |
| Diameter | 18 mm |
| Thickness | 1.21 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-67%
111111 -1000000
Original price was: ₹14,760.00.₹4,920.00Current price is: ₹4,920.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.