Germany East Africa 20 Heller 1916 (Wilhelm II) Tabora Emergency Coinage Rare Coin#X-34
Original price was: ₹3,276.00.₹2,223.00Current price is: ₹2,223.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
German Imperial crown with ribbon above date and abbreviation
| Issuer | German East Africa |
|---|---|
| Emperor | William II (1888-1918) |
| Type | Emergency coinage › Official necessity coins |
| Year | 1916 |
| Value | 20 Heller (0.20) |
| Currency | Decimalized Rupee (1904-1916) |
| Composition | Copper |
| Weight | 11.5 g |
| Diameter | 29 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Notes (DELETING SOON)
Re 1 India Banknote L K Jha Issue AUNC Issue 1957 C Inset Very Rare and Unique














Reviews
There are no reviews yet.