-50%
Guernsey 2 Pounds 1991 – Elizabeth II King Henry II RARE COIN # A-488
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹3,198.00.₹1,599.00Current price is: ₹1,599.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Emisor | Guernsey |
|---|---|
| Reina | Isabel II (1952-2022) |
| Tipo | Monedas no circulantes |
| Año | 1991 |
| Valor | 2 libras 2 GGP = 236 INR |
| Unidad monetaria | Pound (decimalized, 1971-date) |
| Composición | Cuproníquel |
| Peso | 28,28 g |
| Diámetro | 38,61 mm |
| Forma | Circular |
| Técnica | Acuñación a máquina |
| Orientación | Alineación medalla ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-65%
Original price was: ₹2,132.00.₹746.20Current price is: ₹746.20. only.
-26%
Original price was: ₹715.00.₹715.00Current price is: ₹715.00. only.
-50%
Coins (DELETING SOON)
Rs 1 REPUBLIC INDIA Commemorative Coin issued in Year 1989 Featuring Jawaharlal Nehru
Original price was: ₹426.40.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.














Reviews
There are no reviews yet.