India – British ½ Anna – Victoria RARE COIN #S-8
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,599.00.₹1,066.00Current price is: ₹1,066.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1862-1876 |
| Value | ½ Anna (1⁄32) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 12.7 g |
| Diameter | 30.5 mm |
| Thickness | 2.1 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
5 Rupee PCM Prasanta Chandra Mahalanobis Kolkata Mint Seal Pouch Kolkata Mint Unique and Rare












Reviews
There are no reviews yet.