-60%
Netherlands 2 Euros 2001 – Beatrix Bimetallic RARE COIN # I-821
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,066.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Netherlands 2 Euros 2001 – Beatrix Bimetallic RARE COIN
Description
| Issuer | Netherlands |
|---|---|
| Queen | Beatrix (1980-2013) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1999-2006 |
| Value | 2 Euros 2 EUR = INR 200 |
| Currency | Euro (2002-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel brass clad nickel centre in copper-nickel ring |
| Weight | 8.5 g |
| Diameter | 25.75 mm |
| Thickness | 2.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Issued | 1 January 2002 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-60%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹1,599.00.₹639.60Current price is: ₹639.60. only.
-50%
Original price was: ₹1,066.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.












Reviews
There are no reviews yet.