-86%
New Zealand 5 Dollars 1991 – Elizabeth II t; Rugby World Cup, Silver Proof Commemorative issue Rare Coin WITH CAPSOOL #4646
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹106,600.00.₹14,924.00Current price is: ₹14,924.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
1991 Rugby World Cup
Description
| Issuer | New Zealand |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1991 |
| Value | 5 Dollars 5 NZD = INR 249 |
| Currency | Dollar (1967-date) |
| Composition | Silver (.925) |
| Weight | 28.28 g |
| Diameter | 38.61 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-52%
Original price was: ₹53,300.00.₹25,584.00Current price is: ₹25,584.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-76%
Original price was: ₹2,665.00.₹639.60Current price is: ₹639.60. only.
-80%
Original price was: ₹2,132.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.
















Reviews
There are no reviews yet.