-68%
Pakistan 1 Rupee 1981 Commemorative Coin #I-179
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹600.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
1400th Anniversary of Hejira
Description
| Issuer | Pakistan |
|---|---|
| Period | Islamic Republic (1956-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1401 (1981) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 1 Rupee (1 PKR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1961-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 6.5 g |
| Diameter | 26.5 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-55%
Original price was: ₹1,968.00.₹885.60Current price is: ₹885.60. only.
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-50%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹2,951.02.₹1,475.02Current price is: ₹1,475.02. only.












Reviews
There are no reviews yet.