Pakistan 2 Paisa 1964 Rare lowest price Coin #I-233
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹630.00.₹210.00Current price is: ₹210.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Pakistan |
|---|---|
| Period | Islamic Republic (1956-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1964-1969 |
| Value | 2 Paisas (0.02 PKR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1961-date) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 2.25 g |
| Diameter | 18 mm |
| Thickness | 1.3 mm |
| Shape | Scalloped (with 12 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 30 September 2014 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
50 Paise RBI 100 Coin Seal Lotus Variety Kolkata Mint Issue Rare Very Limited Issue Top Luster 2015














Reviews
There are no reviews yet.