-50%
Palau 1 Dollar (Fish and Coral) Commemorative Issue UNC Coloured Coin # 1017
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹3,150.00.₹1,575.00Current price is: ₹1,575.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Protecting marine life
Series: Marine Life Protection
Description
| Issuer | Palau |
|---|---|
| Period | Republic (1992-date) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1994 |
| Value | 1 Dollar 1 USD = INR 90 |
| Currency | Dollar of the United States (1992-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 26.8 g |
| Diameter | 37.3 mm |
| Thickness | 2.91 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled, Coloured |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,100.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-70%
Original price was: ₹1,050.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-48%
Commemorative Coins
Original price was: ₹15,750.00.₹8,190.00Current price is: ₹8,190.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.