-55%
Papal States 50 Baiocchi – Gregory 1834 XVI St. Romualdo RARE COIN #132
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,066.00.₹481.00Current price is: ₹481.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Papal States |
|---|---|
| Pope | Gregory XVI (Gregorius XVI) (1831-1846) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Years | 1832-1834 |
| Value | 50 Baiocchi (0.50) |
| Currency | Scudo (1534-1835) |
| Composition | Silver (.917) |
| Weight | 13.21 g |
| Diameter | 32 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-75%
Original price was: ₹2,132.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-90%
Original price was: ₹2,132.00.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-57%
Coins (DELETING SOON)
Australian Mint 1 Dollar Charles III 2023 Issue Unique and Rare
Original price was: ₹2,132.00.₹910.00Current price is: ₹910.00. only.












Reviews
There are no reviews yet.