-64%
Russia Soviet Union 1 Rouble 20th Anniversary of the Victory in Great Patriotic War Rare Coin # N-393
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹735.00.₹262.50Current price is: ₹262.50. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Soviet Union (Russia) |
|---|---|
| Period | Soviet Union (1922-1991) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1965 (1965-1988) |
| Value | 1 Rouble (1 SUR) |
| Currency | Sixth Rouble (1961-1991) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 9.85 g |
| Diameter | 31 mm |
| Thickness | 1.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,100.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-75%
Original price was: ₹2,100.00.₹525.00Current price is: ₹525.00. only.
-33%
AKAM
Re 1 Republic India Top Graded Pattern Coin 2021 Mumbai Mint Issue Graded 64 Extreme Unique and Rare
Original price was: ₹945,000.00.₹630,000.00Current price is: ₹630,000.00. only.
-83%
Original price was: ₹3,148.95.₹525.00Current price is: ₹525.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.