-52%
Sweden 1 Europ 2006 Bimetallic Pattern Coin#Z-69
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹325.00.₹156.00Current price is: ₹156.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Engraving of a castle surrounded by silhouettes of Eurasian elk akin to the stars of the European Union.
Description
| Pretended issuer | Sweden |
|---|---|
| Issuing entity | BTN Versandhandel |
| King | Carl XVI Gustaf (1973-date) |
| Type | Fantasy coins |
| Year | 2006 |
| Value | 1 Europ |
| Currency | Europ |
| Composition | Bimetallic: copper-nickel centre in brass ring |
| Diameter | 22.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-65%
Original price was: ₹2,132.00.₹746.20Current price is: ₹746.20. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-52%
Original price was: ₹53,300.00.₹25,584.00Current price is: ₹25,584.00. only.











Reviews
There are no reviews yet.