-50%
Sweden 1 Krona 1967 Gustaf VI Adolf Rare Silver Coin #I-136
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹2,132.00.₹1,066.00Current price is: ₹1,066.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Sweden |
|---|---|
| King | Gustaf VI Adolf (1950-1973) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1952-1968 |
| Value | 1 Krona (1 SEK) |
| Currency | Krona (1873-date) |
| Composition | Billon (.400 silver) (Copper .500, Nickel .050, Zinc .050) |
| Weight | 7 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.78 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-80%
Original price was: ₹1,066.00.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.












Reviews
There are no reviews yet.