-50%
Thailand 20 Baht – Rama X NESDC COMMEMORATIVE CAPSULE RARE COIN # N-401
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹266.50Current price is: ₹266.50. only.
In stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Thailand |
|---|---|
| King | Phra Vajira Klao (Rama X / Vajiralongkorn) (2016-date) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 2563 (2020) |
| Calendar | Thai |
| Value | 20 Bahts (20 บาท) 20 THB = INR 55 |
| Currency | Baht (1897-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 15 g |
| Diameter | 32 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
| Denomination |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-67%
Original price was: ₹1,599.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-75%
Original price was: ₹2,132.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-75%
World Note
United Arab Emirates UAE 5 Dirhams World Banknote 2023 P36a2 UNC, Polymer Unique and Rare
Original price was: ₹2,132.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.