Tunisia 1 Dinar 2020 Rare Coin #Z-45
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹396.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Coat of arms of Tunisia, olive branches with (2×9) 18 leaves, Islamic and Gregorian year of production.
| Issuer | Tunisia |
|---|---|
| Period | Republic (1957-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1441 (2020) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 1 Dinar (دينار) 1 TND = INR 31 |
| Currency | Dinar (1958-date) |
| Composition | Nickel plated steel |
| Weight | 9.5 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 2.1 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Re 2 RBI 100 Coin Rbi Seal Pack Lot Mumbai Mint Drop Issue Unique and Rare 2020 Issue












Reviews
There are no reviews yet.