-52%
Ukraine 1 Hryvnia 2001 (with mintmark) Rare Coin #Z-48
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹429.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
National Coat of Arms, date below
Description
| Issuer | Ukraine |
|---|---|
| Issuing bank | National Bank of Ukraine (Національний банк України) |
| Period | Republic (1991-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2001-2003 |
| Value | 1 Hryvnia 1 UAH = INR 2.10 |
| Currency | Hryvnia (1996-date) |
| Composition | Aluminium bronze |
| Weight | 6.8 g |
| Diameter | 26 mm |
| Thickness | 1.85 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹5,330.00.₹1,599.00Current price is: ₹1,599.00. only.
-26%
Original price was: ₹7,930.00.₹7,930.00Current price is: ₹7,930.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.














Reviews
There are no reviews yet.