United Kingdom 1 Pound (Elizabeth II 4th portrait; Welsh Dragon) Commemorative Coin #D-170
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹492.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
Wales
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2000 |
| Value | 1 Pound (1 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 9.5 g |
| Diameter | 22.5 mm |
| Thickness | 3.15 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Cambodia 100 Riel from 2014 features King Father as a young monk World Banknote UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
111111 -1000000
PMG Graded EPQ 65 World Bank Note Cuba 1 UN PESO Issue Very Unique and Rare Low Serial 22













Reviews
There are no reviews yet.