United Kingdom 10 New Pence 1975 (Elizabeth II 2nd portrait) Rare Coin#D-129
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹420.00.₹210.00Current price is: ₹210.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Second crowned portrait of Queen Elizabeth II right, wearing the Girls of Great Britain and Ireland tiara, legend around.
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1968-1981 |
| Value | 10 Pence (0.10 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Cu, 25% Ni) |
| Weight | 11.3 g |
| Diameter | 28.5 mm |
| Thickness | 2.25 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Commemorative Coins
USA Presidential Roll USD 1 James Monroe Presidential $1 Coin Roll Of 25 Pcs
Coins (DELETING SOON)














Reviews
There are no reviews yet.