-38%
United Kingdom 2 Pounds 2016 (Elizabeth II Shakespeare) Bimetallic Commemorative Coin #D-169
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹858.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
400th anniversary of the death of William Shakespeare
Description
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 2016 |
| Value | 2 Pounds 2 GBP = INR 247 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Silver (.925) |
| Weight | 24 g |
| Diameter | 28.4 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-25%
Original price was: ₹2,132.00.₹1,599.00Current price is: ₹1,599.00. only.
-93%
Original price was: ₹2,132.00.₹159.90Current price is: ₹159.90. only.
-50%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹426.40.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.













Reviews
There are no reviews yet.