UNITED KINGDOM 20 PENCE COIN
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹295.20.₹177.12Current price is: ₹177.12. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2007 |
| Value | 20 Pence 0.20 GBP = INR 24 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 5 g |
| Diameter | 21.4 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Weight | 00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 00 × 00 × 00 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Malawi 100 Kwacha from 2013 features James Frederick Sangala World Banknote UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
Rs 10 International Day of Yoga100 Coin RBI SEAL Packet Republic India Commemorative Issue Mumbai














Reviews
There are no reviews yet.