-76%
United Kingdom 50 Pence 1997 Elizabeth II Rare Coin #N-392
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹396.00.₹96.00Current price is: ₹96.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1997 |
| Value | 50 Pence 0.50 GBP = INR 58 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Silver (.925) |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27.3 mm |
| Thickness | 1.78 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-75%
Original price was: ₹1,968.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.
-49%
111111 -1000000
Original price was: ₹58,056.00.₹29,520.00Current price is: ₹29,520.00. only.
-50%
Original price was: ₹984.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.
-75%
Original price was: ₹1,968.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.