-70%
United Kingdom 50 Pence 2013 – Elizabeth II ; Christopher Ironside Rare Coin #E-98
Original price was: ₹585.00.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2013 |
| Value | 50 Pence 0.50 GBP = INR 65 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27.3 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Issued | November 2012 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹1,918.80.₹575.64Current price is: ₹575.64. only.
-62%
Other Country
Original price was: ₹5,850.00.₹2,223.00Current price is: ₹2,223.00. only.
-75%
111111 -1000000
Original price was: ₹56,604.60.₹14,391.00Current price is: ₹14,391.00. only.
-85%
Original price was: ₹4,797.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.















Reviews
There are no reviews yet.