United Kingdom › Gibraltar 20 Pence 2003 – Elizabeth II Our Lady of Europa Bimetallic Rare Coin #Z-152
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Gibraltar (British Overseas Territories) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1988-1997 |
| Value | 20 Pence 0.20 GIP = INR 25 |
| Currency | Pound (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 5 g |
| Diameter | 21.4 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Extremely Rare 2 and 100 Rupees Indian Airforce Proof Set 2 Coin Set of 2007 Rare Set Kolkata Mint
Coins (DELETING SOON)
Rs 10 Swami Chinmayananda 100 Coin RBI SEAL Packet Noida Mint Republic India Commemorative Issue














Reviews
There are no reviews yet.