-61%
United Kingdom › Gibraltar 20 Pence 2003 – Elizabeth II Our Lady of Europa; head with tiara Bimetallic Rare Coin #Z-151
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Gibraltar (British Overseas Territories) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1998-2003 |
| Value | 20 Pence 0.20 GIP = INR 25 |
| Currency | Pound (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 5 g |
| Diameter | 21.4 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-80%
Original price was: ₹5,330.00.₹1,066.00Current price is: ₹1,066.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-38%
Original price was: ₹851.73.₹531.93Current price is: ₹531.93. only.













Reviews
There are no reviews yet.