-88%
United States ¼ Dollar 1976 “Washington Quarter” Bicentennial, Silver RARE COMMEMORATIVE ISSUE COIN #L-694
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹24,600.00.₹2,951.02Current price is: ₹2,951.02. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
200th Anniversary of the The United States Declaration of Independence, 1776-1976
Description
| Issuer | United States |
|---|---|
| Ruling authority | Federal republic (1776-date) |
| Type | Non-circulating coins |
| Year | 1976 |
| Value | ¼ Dollar = 25 Cents ¼ USD = INR 22 |
| Currency | Dollar (1785-date) |
| Composition | Billon (.400 silver) |
| Weight | 5.75 g |
| Diameter | 24.26 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-40%
Original price was: ₹2,951.02.₹1,771.20Current price is: ₹1,771.20. only.
-75%
Original price was: ₹1,968.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.
-80%
Original price was: ₹1,968.00.₹393.60Current price is: ₹393.60. only.
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.












Reviews
There are no reviews yet.