-50%
United States ½ Dollar 1940 “Walking Liberty Half Dollar RARE COIN # A-487
Original price was: ₹4,797.00.₹2,398.50Current price is: ₹2,398.50. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | United States |
|---|---|
| Period | Federal republic (1776-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1916-1947 |
| Value | ½ Dollar = 50 Cents ½ USD = INR 44 |
| Currency | Dollar (1785-date) |
| Composition | Silver (.900) |
| Weight | 12.5 g |
| Diameter | 30.6 mm |
| Thickness | 2.15 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹1,918.80.₹575.64Current price is: ₹575.64. only.
-88%
Original price was: ₹4,797.00.₹575.64Current price is: ₹575.64. only.
-67%
Original price was: ₹1,439.10.₹479.70Current price is: ₹479.70. only.
-25%
Original price was: ₹1,918.80.₹1,439.10Current price is: ₹1,439.10. only.











Reviews
There are no reviews yet.