-61%
United States 5 Cents 1903 “Liberty Nickel” with “CENTS” rare Coin # I-75
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | United States |
|---|---|
| Period | Federal republic (1776-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1883-1913 |
| Value | 5 Cents 0.05 USD = INR 4.52 |
| Currency | Dollar (1785-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 5 g |
| Diameter | 21.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-33%
Graded Notes
Re 1 India Banknote Graded By PMG 64 Issue Year 1951 Signed By K G Ambegaonkar Very unique and Rare
Original price was: ₹9,594.00.₹6,396.00Current price is: ₹6,396.00. only.
-80%
Original price was: ₹2,132.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.
-80%
Original price was: ₹2,132.00.₹426.40Current price is: ₹426.40. only.














Reviews
There are no reviews yet.