-46%
Zanzibar 1 Pysa – Barghash (1882-1908) Rare Coin #I-280
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,599.00.₹858.00Current price is: ₹858.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Currency of Sultan Barghash Ibn Sa’Id, who reigned from 1287 to 1306 (1870 – 1888)
Description
| Issuer | Zanzibar (Tanzania) |
|---|---|
| Sultan | Barghash bin Said (1870-1888) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1299 (1882) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 1 Pysa (1⁄136 ZZY) |
| Currency | Ryal (1882-1908) |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.5 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-75%
Original price was: ₹2,132.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.












Reviews
There are no reviews yet.