Australia 10 Dollars Polymer Note #B-2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹2,100.00.₹1,050.00Current price is: ₹1,050.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Blue and multicolour print.
Portrait of Andrew Barton “Banjo” Paterson (1864-1941), was an Australian bush poet, journalist and author, Running Horses (Brumbies) and horseman – inspired by the poem “The Man From Snowy River” (written 1890 by “Banjo” Paterson), Waltzing Matilda logo taken from the 1903 publication of Marie Cowan’s arrangement of “Banjo” Paterson’s Waltzing Matilda, and Extract from the manuscript of “The Man from Snowy River”, in Paterson’s own handwriting, which is held in the manuscripts section of the State Library of New South Wales
| Issuer | Australia |
|---|---|
| Issuing bank | Reserve Bank |
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1993-2015 |
| Value | 10 Dollars 10 AUD = INR 645 |
| Currency | Dollar (1966-date) |
| Composition | Polymer |
| Size | 137 × 65 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Vietnam 500 Dong World banknote from 1988 features Prime Minister Ho Chi Minh UNC Unique and rare













Reviews
There are no reviews yet.