Austria 100 Schilling (First issue) Rare Note #B-2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹754.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Bust of Swiss painter Angelika Kauffmann facing left.
| Issuer | Austria |
|---|---|
| Issuing bank | National Bank of Austria (Österreichische Nationalbank) |
| Period | Second Republic (1945-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1969 |
| Value | 100 Schilling (100 ATS) |
| Currency | Second Schilling (1945-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 150 × 75 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 19 October 1986 |
| Demonetized | 28 November 1986 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
AKAM
Rs 2 5 10 and 20 Government Of India Issue 75 Year Of Independence RBI 2022 Mumbai Mint Diamond Mark
Coins (DELETING SOON)
Rs 5 India Government Issue of FSS Strike 75 Years Dandi March Stainless Steel Unique and Rare












Reviews
There are no reviews yet.