Azerbaijan 1 Manat Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹412.50.₹200.00Current price is: ₹200.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Traditional musical instruments – Tar, Kamancheh, and Daf, Musical Note and sheet music in the background, Denomination below
| Issuer | Azerbaijan |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of Azerbaijan (Azərbaycan Mərkəzi Bankı) |
| Period | Republic (1991-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2020-2023 |
| Value | 1 Manat 1 AZN = INR 53 |
| Currency | Third manat (2006-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 120 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Rs 20 Rupee Definitive Issue Mumbai 2022 Extremely Unique and Rare Limited Issue Seal Pouch RBI
Coins (DELETING SOON)
Extremely Rare Limited issue 5 Rupee M.G. Ramachandran Birth Centenary Coin in TOP PROOF Grade
111111 -1000000














Reviews
There are no reviews yet.